Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaPočetna stranica  M V FM V F  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 GMC CCKW 353 Dental Unit

Go down 
+6
Marko22
fuego
Telige
vule
Mokipu
modellius
10 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 02:22

Priča o jednom od najpoznatijih kamiona drugog svetskog rata počinje davne 1938. god. kada su Englezi i Francuzi počeli da traže rešenje za odgovarajuće vojno vozilo koje bi popunilo prazninu u sopstvenoj vojnoj industriji. Najpodobnije za taj zadatak pokazale su se SAD, i to fabrika drumskih i OFF-road vozila Yellow Truck & Coach Mfg. Co, Pontiac, Michigan koji je bio u sklopu General Motors - a od 1925. god.
Najznačajnija narudžbina bila je francuska porudžbina od 2000 vozila koji su imali tri osovine, 2.5 t nosivosti i 6x6 pogon. Tako je nastao ACKWX 353. Ova oznaka znači sledeće :
- Prvo slovo označava godinu proizvodnje A-1939
- Drugo slovo označava poziciju kabine C - standardna kabina, F - kabina iznad motora, U - amfibija
- Slovo K ukazuje na pogon na prednjim točkovima
- W označava pogon na obe zadnje osovine
- Slovo X na kraju označavo nestandardni razmak među točkovima
Serijska proizvodnja počinje 1939. god međutim po izbijanju drugog svetskog rata  vozila bivaju isporučena u Englesku.

Džems u Američkoj vojsci :

Za američku vojsku Yellow Truck priprema novu verziju kamiona nosivosti 2.5 t i pogona 6x6. Tako nastaje CCKW 353 čija proizvodnja počinje 1941. god. Prema kodu možemo da utvrdimo o kakvom se vozilu radi C - god proizvodnje 1941, C -standardna kabina, K - pogon na prednjim točkovima i W - pogon na obe zadnje osovine ( CCKW ). Postojale su verzije sa i bez vitla. Kamion je proizvođen u dve varijante GMC CCKW 353 - duži međuosovinski razmak i GMC CCKW 352 sa kraćim međuosovinskim razmakom. Motor je bio GMC type 270 sa 6 cilindara, OHV, 4416 ccm, 104 KS. Maksimalna brzina na putu je bila 72 km/h sa potrošnjom od 35 lit/100 km na putevima i 65-75 lit/100 km pri terenskoj vožnji.

A sad malo o maketi :

Maketa je Italeri u razmeri 1/35 metalna kabina uz koju sam nabavio i odgovarajući Aber eceraj. Naravno neće biti to tako jednostavno pošto će zadnji deo biti u potpunosti samogradnja budući da pravim kamion koji je služio u " Medical Troops " i to ne bilo koji već zubarski tzv " Dental Unit ".

[You must be registered and logged in to see this link.]

Maketa je onako, tipično " italerijevska " malo delova, dosta pin markova, fleša i sličnog. Pored ugradnje eceraja biće dosta samogradnje i na samom kamioni tj kabini budući da su mnogi delovi blago rečeno neozbiljni.

Sadržaj kutije :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Aber :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Literatura :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Radovi su počeli, vidimo se uskoro, pozdrav


Zadnja promjena: modellius; 13/2/2013, 11:55; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 02:23

Evo i prvih fotki radova. Krenuo sam od kabine, i to od zadnjeg prozora pošto se pokazalo da će tu biti najvećeg kasapljenja.......... Italerijev zadnji prozor nije ni vredan pomena ali Aber daje poprilično prihvatljivu " kritiku " ovog dela, međutim zbog samog ( dosta lošeg ) kvaliteta same makete način na koji Aber preporučuje korekciju ovog dela bio bi poprilično zanimljiv, stoga sam se odlučio na sledeći potez : Isekao sam poprilično velik deo zadnjeg zida kabine, između dva eceraja stavio providni stiren, doterao okolo sa stirenom i tako to sve lepo zajedno vratio nazad da se lepo zagituje i ošmirgla :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na pola puta došao mi Whiskey u inspekciju :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Nakon kraćeg pregleda situacije uputio mi je pogled - Ma da li si ti normalan ???? :  8)

[You must be registered and logged in to see this link.]

Dalje sam nastavio sa krovnim tapacirom, bakarni lim, okvir Evergreen stiren, šavovi napravljeni sa Z63 riveterom...........

[You must be registered and logged in to see this link.]

Sedište neupotrebljivo, biće samogradnja......

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 02:23

Evo nastavka. Na svim fotografijama Džemsa jedna od vidljivijih i upečatljivih stvari je karakterističan blatobran, koji je naravno od lima, tako da........ Izrada celog od lima bilo bi teško napraviti bez kalupa i prese stoga sam se odlučio da zamenim samo ivicu, lim na obodu sam sa " glavnim " delom spojao lemljenjem. Efekat je zadovoljavajući. Evo slika :

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 02:24

Počelo se raditi na instrument tabli :

[You must be registered and logged in to see this link.]

I sedište kreće polako, ono će biti samogradnja u potpunosti :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Počeh i vrata da pripremam za detaljisanje :

[You must be registered and logged in to see this link.]

I malo unutrašnjosti :

[You must be registered and logged in to see this link.]

A uradio sam i masku, nju daje Aber, sve je lemljeno, beše veselo..........

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 02:24

Nastavak na džemsu, novo sedište, rađeno od stirena i mnoooogo Tamiya Putty-ja, imitacija kože je od papira od čokolade, ona je deblje od obične alu folije pa se donekle lakše radi sa njom i ne gužva se toliko te samim tim daje bolji efekat :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Zadnji branici koje daje Aber, savijanje istih na odgovarajući oblik ne preporučujem onima sa slabijim živcima.......

[You must be registered and logged in to see this link.]

Morao sam i vrata da uzmem pod svoje, naime bila su popuno ravna na boku, nedostajao je karakterističan stepenik ili " pertla " kako neki zovu, smanjio sam vrata šmirglanjem i od stirena napravio ošmirglani deo i tako dobio odgovarajući izgled vrata :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na džemsovima koji su imali specijalne nadogradnje nazad ( prevoz ranjenih, radionica, radio stanica itd ) rezervoar nije bio isti kao na onima sa platoom, bio je tanji ali širi i duži tako da je litraža manje-više ostala ista, naravno, ovo rezultira time da je rezervoar iz kutije neupotrebljiv, evo početka pravljenja novog rezervoara :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Gotova unutrašnjost, dodao sam još motore brisača ( samogradnja ) i prekidače istih koji se nalaze u Aberovom setu :

[You must be registered and logged in to see this link.]

I početak sa donjim delom šasije, za početak samo mala intervencija, napravljen šraf na karteru koji služi za ispuštanje ulja :

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
Mokipu
Gazda
Gazda
Mokipu


Posts : 257
Registered : 04.02.2013
Age : 90
Location : .

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 02:39

Odlično, ti ide za sada! good yob
i like it i like it i like it i like it
popcorn
[Vrh] Go down
https://maketarstvo.forumcroatian.com
vule
Moderator
Moderator
vule


Posts : 100
Registered : 05.02.2013

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 08:16

jako obečavajuće,od kud ti ideja za "dental"GMC,ja nisam znal ni da postoji takva verzija???
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 11:18

Tražeći neku egzotiku slučajno naleteo.....
[Vrh] Go down
Telige
Administrator
Administrator
Telige


Posts : 233
Registered : 04.02.2013
Age : 51
Location : tu i tam

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime13/2/2013, 11:42

Ovo je pravo maketarstvo! Volim ovakvo predstavljanje izrade/prerade makete jer u isto vrijeme predstavlja i svojevrsni tutorial.

good yob
[Vrh] Go down
fuego
Novi član
Novi član



Posts : 8
Registered : 12.02.2013

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 13:40

Covece pa ti rasturas. Ovo pa onda onaj Sherman su good yob good yob good yob

Nemam reci.
jumpi jumpi
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 16:06

Evo nastavka, nije da se ne radi ali ovaj deo dosta sporije napreduje, naime ovo je 100% samogradnja.... Dakle kao što rekoh, evo početka izrade zadnjeg dela, prvo pod ( patos, plato, ko kako voli ) :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Bočni zidovi sa prozorima :

[You must be registered and logged in to see this link.]

I malo enterijera :

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 16:07

Evo daljeg napretka, završen novi rezervoar za gorivo :

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 16:07

počeo sam da " useljavam " unutrašnjost, u prvoj fazi sam uradio kutiju koja se proteže celom dužinom i širinom zadnjeg dela neposredno ispod krova, u njoj se nalazi električna instalacija :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Bojler :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Radni sto sa umivaonikom :

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 16:08

Ovaj deo ide malo teže, " useljavanje " unutrašnjosti zahteva baš dosta planiranja/projektovanja, a najviše merenja, da ne govorim o tome da sam ustanovio i da mi je sanduk kraći nego što bi trebalo pa sam već slepljen, izgitovan, ošmirglan sanduk sekao i produžavao za 6mm.... Ali sada je kako treba....

Krenuo sam sa ormnima sa fijokama, za početak prva dva koja se nalaze na kraju, do ulaznih vrata :

[You must be registered and logged in to see this link.]

Sve je od stirena osim ručki koje su ostatci eceraja, bio je izazov napraviti 18 istih komada......
[Vrh] Go down
vule
Moderator
Moderator
vule


Posts : 100
Registered : 05.02.2013

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 16:13

odličan posel..
[Vrh] Go down
Mokipu
Gazda
Gazda
Mokipu


Posts : 257
Registered : 04.02.2013
Age : 90
Location : .

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 16:14

:shock:
good yob good yob good yob good yob
Odlično!
i like it i like it i like it i like it i like it
[Vrh] Go down
https://maketarstvo.forumcroatian.com
Telige
Administrator
Administrator
Telige


Posts : 233
Registered : 04.02.2013
Age : 51
Location : tu i tam

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime14/2/2013, 17:43

good yob
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime15/2/2013, 19:25

Evo nastavka radova na unutrašnjosti, još malo ormara i sa ova dva sam sa njima završio,u sledećoj fazi stolovi i radne površine....

[You must be registered and logged in to see this link.]

I otpčeo sam i plafon malo da radim, za početak lampe i instalacija. Lampe su urađene od plastične zaštite za igle od inekcije, one nisu potpuno providne malo su beličaste, zato sam njih i odabrao jer daju poprilično dobar efekat za polu mlečno staklo, nešto slično kao one tzv brodske lampe

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime15/2/2013, 19:25

U međuvremenu evo i nastavka radova, uradio sam stolice za osoblje, napravio sam tri da bih na kraju odabrao dve najbolje.....

[You must be registered and logged in to see this link.]

Napravio sam i lampu na krovu tako da je sada već krov spreman za primer i farbanjac :

[You must be registered and logged in to see this link.]

I naravno Džej :-), još malo unutrašnjosti :

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime15/2/2013, 19:26

Na jednoj od slika odlično se vidi kotur produžnog kabla. Nisam imao izbora, moralo se napraviti, još samo utikač da stavim sa strane i gotovo.....

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime15/2/2013, 19:27

Napravio sam konzolu sa instrumentima i ostalim " spravicama " :

[You must be registered and logged in to see this link.]

I stavio onako " na suvo " koliko da vidim kako će da izgleda....

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
vule
Moderator
Moderator
vule


Posts : 100
Registered : 05.02.2013

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime15/2/2013, 20:52

ordinacija sve bolje napreduje,nego kaj me zanima ,jel bude zubar ili zubarica???? stolac good yob
[Vrh] Go down
modellius
Novi član
Novi član
modellius


Posts : 36
Registered : 05.02.2013
Age : 47
Location : Dark Side Of The Moon

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime17/2/2013, 14:04

vule je napisao/la:
ordinacija sve bolje napreduje,nego kaj me zanima ,jel bude zubar ili zubarica???? stolac good yob

Prepuštam mašti gledaoca :)

Nažalost nije se baš imalo puno vremena pa je se slabo radilo, proteklih dana sam samo zavese uspeo da napravim. Evergreen cevi u dva prečnika, nešto malo bakarne žice i papirna maramica.....

[You must be registered and logged in to see this link.]

I naravno stolica, nema zubarske ordinacije bez famozne stolice, inače jedna zubarka mi je jednom rekla da u toj stolici još nije srela hrabrog čoveka....... Verujem joj..... Naravno i samo stolica je u potpunosti samogradnja, biće još koji detalja ali manje više to je to

[You must be registered and logged in to see this link.]
[Vrh] Go down
Mokipu
Gazda
Gazda
Mokipu


Posts : 257
Registered : 04.02.2013
Age : 90
Location : .

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime17/2/2013, 14:51

:shock:
Odlično!
good yob
[Vrh] Go down
https://maketarstvo.forumcroatian.com
fuego
Novi član
Novi član



Posts : 8
Registered : 12.02.2013

GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime17/2/2013, 20:46

Fenomenalno. Stvarno fenomenalno hvala hvala hvala
[Vrh] Go down
Sponsored content





GMC CCKW 353 Dental Unit Empty
PostajNaslov: Re: GMC CCKW 353 Dental Unit   GMC CCKW 353 Dental Unit Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
GMC CCKW 353 Dental Unit
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Projekti u radu - Work in progress :: Tenkovi, Topništvo, Vojna i ostala oklopna vozila - Tanks, Artillery, Military and other armored vehicles-
Forum(o)Bir: